"Akiben zrzavar van - zrzavart hoz ltre krnyezetben. Akiben rend van - rendet teremt maga krl."
Gondolati httr: A gyermek mg fleg reaktv lny. Viselkedse vlasz arra, ahogy a krnyezet viselkedik vele szemben. A felntt ember megszerezte a valdi aktivits lehetsgt, formlni kpes krnyezett. Lelkillapota akarva-akaratlanul kisugrzik krnyezetre. Bajainkrt sokszor a kls krlmnyeket vdoljuk, holott mi formltuk ilyenn azokat. Ha rendet teremtnk magunkban, legnehezebb helyzeteinkben is megtalljuk a megoldst.
"A mlt mr nincs. A jv mg nincs. Egyetlen valsg: a jelen."
Gondolati httr: Gondolkodsunk fegyelmezetlensge kvetkeztben rengeteg flsleges energit pazarolunk el azzal, hogy tl sokat idznk a mlt s a jv irrealitsban. Rgi srelmeinken rgdunk, vagy visszavgydunk elmlt llapotainkba; az elkpzelt jvvel ijesztgetjk vagy vigasztaljuk magunkat. Ekzben elsiklunk az aktulis valsg, a jelen felett, nem ljk t kell mlysgben s intenzitssal. Ezrt sokat tvednk s mulasztunk. A jelenre kell elssorban odafigyelni.
"Mindenrl lemondhatunk, csak letnk f gykereit nem vghatjuk t. Keresem letem gykereit."
Gondolati httr: Az letben nem lehetnk meg kompromisszumok nlkl. Alkalmazkodnunk kell msokhoz is. De nem szabad olyan kompromisszumokat ktni, amelyeket nem tudunk elviselni. letnk alapjainak srtetlenl kell maradnia. Meg kell ismernnk ezeket az alapokat - a tbbi nem rdekes.
"Nem lehetek olyan fontos msok szmra, mint nmagamnak. Sajt dolgaim slya nagyobb bennem, mint a klvilgban."
Gondolati httr: Milyen hamar megfeledkeznk msok problmirl, nehzsgeirl, kudarcairl! Mennyire tsiklunk msok sikerei, rmei felett! Egy msik ember ugyangy van velnk. Ezrt nem szabad tlrtkelni a "Mit szlnak hozz?" - jelentsgt. Az embereket nem foglalkoztatja annyira a mi problmnk, szgyennk, kudarcunk, mint minket. Ugyangy rmeink, eredmnyeink sem. Mennyit marcangoltuk magunkat, szgyenkeztnk rtelmetlenl. Hnyszor bntdtunk meg flslegesen.
"A beszdem akkor lesz egy velem, ha jakarattal igazat s fontosat mondok annak, akit megillet."
Gondolati httr: Mennyi energit fecsreltnk el fecsegsre, amikor res szavakat vltottunk res emberekkel. Sokat beszltnk magunkrl, keveset hallgattunk msokat. Mr sok baj szrmazott a flsleges beszdbl. Abbl soha, ha hallgatni tudtunk. Nem ktelessgnk, hogy mindig szrakoztassunk msokat. Nem fontos, hogy mindig szerepeljnk s rdekesek legynk. Meg kell tanulnunk, hogy kinek mit - rdemes elmondani. s hallgathatunk is, ha nincs lnyeges mondanivalnk.
"A bels fegyelem megtart, mint testet a csontvz. A kls fegyelem pncl; vd s akadlyoz."
Gondolati httr: - A termszetben az alacsonyabb rend llnyeket kitinpncl vdi. Kvl kemnyek, bell puhk. A pncl: fal kztk s a vilg kztt. Ha ttrik, vdtelenek. A magasabb rend llnyeknek gerinck van. Kvl lgyak, a tartsuk bell van. Szabadabb a viszonyuk a vilghoz, s br knnyebben megsrthetk, mgis nagyobb biztonsgban vannak. Az emberi pszich sztesik fegyelem nlkl. A fejlds tja az, hogy a kls fegyelem bels fegyelemm vltozzon. Csak a bels fegyelem tant meg lni a szabadsggal. Bels fegyelem nlkl a szabadsg megbetegt. Ezrt van olyan sok pszichs zavar a modern kultrban.
"Csak az egyrtelm cselekvs hatsos. A bizonytalan cselekvs bizonytalan eredmnyt szl."
Gondolati httr: A vilgban az akci-reakci trvnye uralkodik. Amennyire koncentrlt ert fejtek ki egy irnyban, olyan koncentrlt hatst fogok elrni. Csak hatrozott krdsre kapok hatrozott vlaszt. Vannak alapvet lethelyzetek, amelyekben csak egyrtelmen szabad cselekedni. Ha mr tprengek, vacilllok - akkor ne cselekedjem. Ha gondolkozni tudok azon, hogy meghzasodjam-e, szlessen-e gyermekem, hivatst vltoztassak-e - akkor ne tegyem. Meg kell vrnom, mg a dolgok egyrtelmv tisztulnak bennem - akkor knnyen s hatrozottan tudok cselekedni. s ez meghozza az eredmnyt.
"Az lethelyzeteim adottak. Ebben determinlt vagyok. Rajtam ll azonban, hogyan viselkedem e helyzetekben. Itt a szabadsgom."
Gondolati httr: lethelyzeteink nagy rszt - csaldunkat, szocilis krlmnyeinket, betegsgeinket - szinte "kszen kapjuk", vagy legalbbis igen sok, tlnk fggetlen kls faktor hatrozza meg azokat. Viselkedsnk szablyozsa azonban a hatalmunkban van, tlnk fgg. gy fondik ssze letnkben a determinci s a szabadsg. Epikttosz figyelmeztet arra, hogy azzal kell foglalkoznunk, ami tlnk fgg. Egy adott helyzetben sokflekppen lehet viselkedni. Thomas Mann rja: "Eljtt Petepr letnek nehz rja, amitl mindig flt - s lm, nemess formlta azt." A szabadsg rtelme a nehz helyzetek nemess formlsa viselkedsnkkel.
"Az igny valsgot szl. A dolgok megvalsulsnak az a kezdete, ha makacsul rjuk gondolunk."
Gondolati httr: Minden, ami igazn fontos, eljn az letnkbe. Szemlyisgnk, karakternk, bels ignyeink trvnyszeren formljk sorsunkat. A hvsokra vlasz rkezik. Sokszor szrevehettk, hogy vgyaink, ignyeink megkeresik a trgyat maguknak. Az emberek megrzik azt, ami bennnk van s eszerint kzelednek vagy tvolodnak. Azok felelnek, akikkel kzs hullmhosszon mkdik az "ad-vev berendezsnk." Ugyanabban a vrosban nha elmagnyosodunk, nha sokan krnk gylnek. Ezrt rhatta trfsan Fst Miln: "Aprhirdets. Meglev szenvedlyekhez trgy kerestetik!" Szeretnnk szerelmesek lenni - s beleszeretnk valakibe. Ami fontos, azt csndesen bren kell tartani magunkban naprl napra; egy pillanatra sem szabad elengedni. Egy napon valsg lesz.
"A hossz s j letet nem vekkel, hanem lmnyekkel s megismerssel mrik."
Gondolati httr: Filozfiai szempontbl ismerjk az id objektivitst. De letnknek van egy szubjektv idrendje is. A pszicholgiai id-lmny egyni s sajtos. Mennyire aktulis lehet szmunkra valami, ami tz ve trtnt, s milyen kzmbs egy tegnapi esemny. Milyen hossz s unalmas lehet tlni esemnytelen nyri hnapokat. A napok vgtelenl lassan vnszorognak. De visszatekintve egy rpke pillanatnak tnik a nyr. Nem trtnt semmi, amit emlkezetnk megrizhetett volna. m milyen gyorsan rohan el ugyanez az id, ha esemnyekkel zsfolt. De visszapillantva r vgtelen hosszsgnak rezzk, annyi minden trtnt. gy vagyunk az letnkkel is. Ezrt kell btran s kvncsian lni. Nem szabad fltennk magunkat az esemnyektl, a megismers kockzataitl. Mernnk kell lni s cselekedni a szvnk szerint: tartalmas s j letnk lesz, brmeddig tartson is. A gyva let mindig rvid.
Kung-Fu-ce rja:
"Mikor hszves voltam - sokat tanultam:
Mikor harmincves voltam - mr tudtam, mit akarok.
Mikor negyvenves voltam - mr szilrdan lltam.
Mikor tvenves voltam - mr tudtam hallgatni.
S mikor hatvanves lettem - mr kvethettem a szvemet,
s a trvnyt nem lptem t."
"A mai ember egyre marknsabban: n. Ezrt alapvet trtnseinket egyedl kell tlnnk. A vllalt magny minden valdi kapcsolat alapja."
Gondolati httr: Pszicholgiai szempontbl az emberisg fejldstrtnete a szuvern szemlyisg, az "n" kifejldsnek tja. Felbomlottak a nagy vrsgi, gazdasgi, vallsi kzssgek, amelyek igazi felolddst knltak. letnk legfontosabb esemnyeit egyedl ljk t, senki sem "lphet be szemlyisgnkbe", hogy helyettnk ljen. Egyedl szletnk, egyedl szenvedjk meg betegsgeinket, flelmeinket, egyedl ljk t megismerseinket, egyedl halunk meg. Ha ezt a magnyt vllalni tudjuk, ha nem meneklnk hamis fanatizmusokba s ms kbulatokba, akkor nem terheljk tl kapcsolatainkat azzal, hogy olyan megosztst kvetelnk, amit senki sem adhat meg. Ezzel az alaprzssel tudunk igazn egytt lni valakivel. Mert segteni sokat lehet egymsnak.
"Semmilyen rzelem nem lland hfok. Az rzelmek lnek, teht termszetes lktetsk, aplyuk s daglyuk van."
Gondolati httr: Minden kapcsolatnak vannak felfel vel s roml peridusai. A kapcsolat vllalsa azt jelenti, hogy rossz szakaszaival egytt vllaljuk. Egy kapcsolat jra kiemelkedhet a hullmvlgybl, ha megrten segtnk. Ha srtdtten elvonulunk, akkor baj lehet. Az emberi viszonyok nem tenysznek szabadon, mint a gaz - gondoznunk, polnunk kell ket, mint a nemes nvnyeket.
"Az ember nem tulajdon. Az igazi kapcsolat kt szabad ember trsulsbl keletkezik."
Gondolati httr: A birtokls, a kizrlagossgra trekvs si sztn. De boldogsgot vagy szenvedst hoz-e neknk s trsunknak? S ha szenvedst, megalzottsgot okoz, vajon szeretetbl fakad-e? S ha nem szeretetbl fakad, akkor van-e jogunk brmit is kvetelni a msiktl? Hisgunk azt sugallja, hogy trsunknak nem lehet rme rajtunk kvl. De betlthetjk-e egy hossz leten t egy msik ember ltnek horizontjt? Az egyttltet ppgy tl lehet adagolni, mint a gygyszert: akkor mr mrgez. Egy kapcsolat brtnn is vlhat, teltdhet hazugsggal, lzad fantzikkal. Nemcsak trsak vagyunk, hanem egy frfi s egy n; sajt letnk sokfle vetletvel. Egytt lni csak bels szabadsgban lehet.
"Az ember oszthatatlan teljessg. Csak az egsz embert lehet elfogadni vagy elutastani."
Gondolati httr: Az emberi kapcsolatok, ktsek mindig az egsz embernek szlnak. Egy embert szeretnk vagy utlunk a maga teljessgben. Nem bonthatjuk fel tulajdonsgokra, nem mondhatjuk, hogy vllaljuk belle azt, ami kellemes szmunkra, elutastjuk, ami zavar s bosszant. Nem "trancsrozhatunk" szt egy embert klnbz sajtossgai szerint. Egyetlen krds ltezik csak: gy, ahogy van, s ha ilyen marad, kell-e nekem?
"Minden emberi kapcsolat az ads s az elfogads kpessgn alapul. Addig l, amg rm adni s elfogadni."
Gondolati httr: Az emberi kapcsolatok alapkrdse: Milyen ignyeket elgt ki? jra meg jra adunk s elfogadunk: gondolatokat, rzelmeket, letformt, biztonsgot, szexulis rmket. Krzis akkor keletkezik, ha mr nem tudjuk rmmel megadni s elfogadni - egymsnak s egymstl - mindazt, ami letnk egyenslya szempontjbl lnyeges. Amg igazn adni tudunk, nem rezzk ldozatnak, mert rm szmunkra a msik rme. Amg adni tudunk, tudunk elfogadni is. Az ldozathozatal rzse, a mrlegels: ki jr jobban?; az elfogadst megakadlyoz flelem vagy gg; - ezek jelzik s egyben okozzk egy kapcsolat vlsgt, az sszetartozs rzsnek aplyt.
"Az a felntt ember, aki el tudja viselni rzelmeinek sokflesgt s ellentmondsait."
Gondolati httr: Az ember rsze a vilgnak, az egyetemes trvnyek r is vonatkoznak. Az emberi pszichikumnak is alapvet mozgatereje az ellenttek egysge s harca. Ennek konkrt megnyilvnulsi formja, hogy lelknkben ellenttes vgyak s ignyek, ellenttes rzelmek, sztnk, ellenttes vlekedsek lnek egytt. Biztonsgot is akarunk, de a kaland szabadsgt is. rizzk megszokott tjainkat, s vltozni is akarunk. Szeretnk valakit, de nha unjuk, vagy utljuk; esetleg msvalakit is szeretnk. Mindezt bntudat nlkl el kellene vllalni magunkban, s srtds nlkl el kellene fogadni msoktl. A dolgunk nem az, hogy elhazudjuk, hanem hogy egyenslyban tartsuk bels ellentmondsainkat.
"Sttben s hidegben nem lehet lni. Meg kell riznnk nmagunk s kapcsolataink fnyt, melegt."
Gondolati httr: Minden fnyforrs s melegsg kialszik, kihl, ha nem kap ftanyagot, tpllkot. A kapcsolatok ftanyaga a trds. Kt ember egyttlst legjobban a megszoks, a mindennapok elszrklse veszlyezteti. Egy tarts egyttlsben is joga van mindenkinek ahhoz a gyengdsghez, csbtshoz, trdshez, azokhoz a hangulatokhoz, amelyek az udvarls idejn termszetesek voltak. Enlkl minden kapcsolat elsttedik s kihl. Az ok legtbbszr nem is a szeretetlensg, hanem csak a knyelmessg s a lustasg. Tl nagy rat kell fizetni rte. Az ember is - mint a nvny - arrafel fordul, ahonnt fny s melegsg sugrzik r.
"Egy emberrt mindent vllalni kell. Egy helyzetrt nem."
Gondolati httr: Amg szmunkra egy ember fontos - addig mindent vllalnunk kell rte, s megri. Ez igazi vllals. Amikor nem az ember a fontos, hanem a helyzet megtartsa: a laks, a szocilis s anyagi biztonsg, a ltszat, a krnyezet vlemnye - akkor mr megalkuvsrl van sz. Ez is elvllalhat, de csak szintn, legalbb nmagunk eltt. Ne csapjuk be magunkat rgyekkel: a gyerekek rdekvel, erklcsi agglyokkal, a kmlettel. Gyvasgunk az jrakezdsre, flelmnk a vltozsoktl s az egyedl maradstl, nehzz teheti az egyttlst, de fenntarthatja. Azonban hazugsgra nem lehet alapozni tisztessges kapcsolatot: biztosan sszeomlik.
"Egytt kell lni, nem egymsban s nem egyms mellett. A hetedik ajt csukva maradhat."
Gondolati httr: Egy kapcsolat nem adhat tbbet annl, mint hogy a nt s a frfit egyarnt hozzsegti rejtett lehetsgeinek kibontakozshoz, ahhoz, hogy egyre inkbb hiteles, egyre marknsabban nmaga legyen. Kt szuvern-ember egyttlsnek ez az igazi rtelme. Az "n" nem olddhat fel a "Mi" lmnyben. De ez a kt n nem is tvolodhat el egymstl annyira, hogy a kapcsolat pros magnny vltozzon. Kt szabad ember lett gondolatok, lmnyek; rmk s knldsok megosztsa tvzi ssze. De a megoszts is mrtk szerint trtnjen. Minden embernek joga van ahhoz, hogy lelkben egy kis kamrt megtartson nmagnak. Ez csak az v. Ennek az ajtajt nem kell kinyitni.
"letnk trtnete gykerek leengedsbl s felszedsbl ll. Mindkettnek eljn az ideje."
Gondolati httr: Minden kapcsolat trtns, valahonnan valahov tart. Erre kell figyelni. ton vagyunk-e mg? Vagy mr csak ismteljk magunkat? Mit "hoz ki" bellnk az egyttls? Jt? Elre lpst, dert, szabadsgot, munkakpessget? Rosszat? Idegessget, beszklst, rosszkedvet? A kapcsolat vltozik, s benne vltozunk mi is. Elfordulhat, hogy az utak sztgaznak. Ha tartsan gy rezzk, hogy mr nincs dolgunk egymssal, harag s gyllet nlkl is el lehet bcszni. Azonban sokszor a msikra haragszunk, mert nem olyan vagy nem vlt olyann, amilyennek elkpzeltk. Pedig nem tehet arrl, hogy nem vagyunk elg j emberismerk, s olyat krtnk, amit nem tud megadni. Elmenni knnyen kell, ahogy a levl levlik a frl. Elmenni egyszer szabad csak s vglegesen. Egy foghzs rossz, de elviselhet. De ha mindennap hznnak rajta egy keveset - azt nem lehetne kibrni. Az ilyenfajta sztvlsban tnkremegy kt ember.
"Figyelj csak! Ma van az a holnap, amitl tegnap annyira fltl."
Gondolati httr: A szorong embert leginkbb a kpzelete gytri meg. Irrelisan felnagytja a jv flelmetes lehetsgeit. Ennek az az oka, hogy a szorongs trgyat keres magnak, amihez hozztapadhasson. Trgytalan flelmeinket legalbb rthetv akarjuk tenni a magunk szmra. Ez a folyamat utlagos: elszr van a szorongs, azutn hozzkapcsoldik egy elkpzelt lehetsghez. Mennyit fltnk flslegesen a holnaptl, amely eljtt, st ma mr mltt vlt - tljutottunk rajta, s az elkpzelt rmsgek sehol sem voltak. Olyan ez, mint egy vizsga vagy egy mtt. Mennyire flnk tle, s utlag csndben azt mondjuk: Ennyi volt az egsz?
"Az, ami vagy, mr jutalom s bntets is azrt, ami vagy."
Gondolati httr: Kivel vagyunk elszmolsban? R kell jnnnk, hogy elssorban nmagunkrt felelnk, sajt lelkiismeretnknek tartozunk szmadssal. Bels gyeinkben nincs kls felelssgre vons, bntets vagy jutalom. Magunk tlnk magunk felett. De ebben az tlkezsben nem szabad rtelmetlenl kegyetlennek lenni magunkhoz - gy msokkal is elfogadbbak tudunk majd lenni. Meg kell rtennk, hogy cselekedeteink, karakternk, rzseink, gondolataink mr magukban hordjk sszes j s rossz uthatsukat. Elkerlhetetlenl vgigljk valamennyit. Ezrt rtelmetlen minden utlagos nknzs s ntetszelgs: Azzal, hogy el kell vllalnunk viselkedsnk kvetkezmnyeit - mr lezrultak a szmlk.
"Ember vagyok. Semmi sem idegen tlem, ami emberi - sem bennem, sem msokban."
Gondolati httr: Az leten nem lehet "makultlan fehr palstban" vgigstlni. nmagunkhoz kell hnek lennnk, nem elkpzelt idelokat kergetnnk. Legtbbszr gy gytrjk meg magunkat, hogy kell nismeret hjn, irrelisan magasra emeljk a mrct. Olyat kvetelnk magunktl, aminek nem vagyunk kpesek megfelelni. gy llandsulhat a bntudatunk, a kudarcrzsnk. Emberi mrtkek szerint kell tlni, akr rlunk van sz, akr msokrl. Senkinek sem kell tkletesnek lennie. Bven elg a trekvs arra, hogy kicsit csiszolni prbljunk magunkon. Ez elrhet, a tkletessg eleve remnytelen. Sok minden zsfoldik ssze egy emberben: "sugr s salak" - ettl ember.
"Rosszul gondolkozik az, aki a klsleg megvalsthatt sszetveszti a belsleg lehetsgessel."
Gondolati httr: Az objektv valsg sokfle lehetsget tr elnk. Ennl sokkal szkebb az a tartomny, amire szubjektve kpesek vagyunk. A legrtelmetlenebb, ha azzal gytrjk magunkat: Mi lett volna, ha...? Mltunkat elfogulatlanul vizsglva egyrtelmen lthatjuk, hogy br sokfle t llt nyitva elttnk, mindig azt tettk s vlasztottuk - amire bels lehetsgnk volt. Ezrt nem lehet az letet "elrontani".
"Senki sem krheti szmon tlnk, hogy mirt nem vagyunk olyanok, mint egy idealizlt regnyhs vagy egy angyal. De azt igen, hogy mirt nem vagyunk nmagunk."
Gondolati httr: Nem tehetnk eleget mindenki elvrsnak, nem szolglhatjuk ki mindenki ignyeit. Az emberek annyira sokflk s olyan sokflt s ellentteset kvetelnek tlnk, hogy szt kellene szaktanunk magunkat a megsemmislsig, ha mindennek meg akarnnk felelni. Nem lehetnk jk mindenki szemben, nem lehetnk mindenki kedvelt "Benjminja". Ez nem lehet magatartsunk mrtke. Szelektlnunk s vlasztanunk kell az elvrsok kztt. Ennek mrtke sajt meggyzdsnk, lelkiismeretnk. Ezrt adott esetben tudnunk kell "nemet mondani". Csak a jellemtelen, konformista embernek nincsenek ellensgei. "Jrj utadon, s ne bnd, hogy mit beszlnek!" - ez volt Marx egyik jelmondata.
"Nincs ms bn, csak emberi rtket puszttani s rtelmetlenl szenvedst okozni; nem menteni s csillaptani, ahol md van r."
Gondolati httr: Az emberek rengeteg dologhoz indokolatlanul hozztapasztjk a bn fogalmt. Ezzel vdik a konvencikat, a szoksokat, az rdekeket, az illemet, a vltoz erklcsi divatot. A minket gytr bntudatok legnagyobb rsze indokolatlan. Az erklcsnek ez a felhgulsa elhomlyostja igazi rtelmt: az emberi rtkek, az emberi mltsg vdelmt. Minket pedig bizonytalann s szorongv tesz. Hnyszor nem kvetjk a szvnket, s meneklnk el nmagunk ell nyugtatk vagy ital segtsgvel. rizni s vdeni kell az emberi let rtkeit nmagunkban s msokban - ennyit jelent a tisztessg.
"Nincs nagyobb tmads az emberi mltsg ellen, mint a flelem."
Gondolati httr: A tbbi llnyhez viszonytva az a specifikusan emberi bennnk, hogy szemlyisgek vagyunk, kpesek vagyunk nmagunkat megismerni, megszereztk az "n" lmnyt. Ebbl fakad emberi mltsgunk. A flelmek meggtolnak abban, hogy nmagunk legynk. Sokszor mr addig sem jutunk el, hogy szintn s btran megismerjk bels valsgunkat, ignyeinket. Mskor meg - noha jl tudjuk, hogy milyenek vagyunk s mire vgyunk - nem mernk ennek megfelelen lni. Az nmagnak hazud, krnyezetnek folyton hamis szerepeket jtsz ember megalzott lny. Lelki bajaink legnagyobb rsze a gyvasgunkbl fakad. Csak a btorsg ad bels tartst s emberi mltsgot.
"Minl tvolabb meneklnk flelmeinktl, annl nagyobbaknak s fenyegetbbeknek ltszanak. Ha kzel megynk hozzjuk - jelentktelenn zsugorodnak."
Gondolai httr: Az ismeretlen mindig ijeszt, s szorongst kelt bennnk. Amit nem ismernk, arrl kpzeldnk. A kpzeletnket nem ktik relis hatrok. Hajlamos teht arra, hogy mrtktelenl felnagytsa a dolgokat. Ezrt szorongsos fantzink is egyre nvekedhet. Ez ellen nincs ms vdekezs, csak ha nagy elszntsggal a valsgban ljk t azokat a helyzeteket, amelyektl flnk. Az tls s a megismers a relis szintre szlltja le a tlrtkelt esemnyeket; a flelmek enyszni kezdenek. "tltem, kibrtam, tl vagyok rajta" - ez a flelem igazi eloszlatja.
"Minden vltozik, elmlik, s helyet ad valami msnak. Leggytrbb helyzeteinket is szrevtlenl feloldja az id."
Gondolati httr: A pnik s fknt a depresszv hangulat sokszor abbl a hamis tudatbl keletkezik, hogy a jelen mindrkre megmarad, a jvnk olyan lesz, mint a mltunk. A pillanat kudarct, szgyent, megfosztottsgt elmlhatatlannak rezzk, gy gondoljuk, hogy gy nem lehet lni. Gyerekek s kamaszok gondolkoznak gy, akiknek gondolati horizontjt teljesen elfedi egy adott helyzet. Ezrt is reaglnak rzelmileg olyan szlssgesen. A felntt ember mr tapasztalhatja, hogy elviselhetetlennek rzett helyzetei egy id utn mr rdektelenek, sokszor mr csak halvnyan, minden rzelmi jelentsg nlkl emlkszik vissza rjuk. Ezt a tudst meg kell rizni a ktsgbeess rjban is.
"Hrom fegyvernk van a szorongsok ellen: a kapcsolatok teremtse, a szembenlls s a vllalt magny."
Gondolati httr: Szorongsaink, lelki bajaink j rsze abbl szrmazik, hogy meglazult betagozdsunk a vilg egszbe, hinyosak a "kozmikus" kapcsolataink az emberekkel, az llatokkal, nvnyekkel, svnyokkal, s az emberi kultra ltal ltrehozott alkotsokkal. Lelki egyenslyunk helyrell, ha legalbb hrom kpessget kifejlesztnk magunkban: Tudunk jban lenni a vilggal - ez a kapcsolatteremts kpessge. Tudunk nemet mondani arra, ami ellen erklcsi rzknk tiltakozik - ez a szembenlls kpessge. Tudunk egyedl maradni, ha ppen arra van szksg - ez a vllalt magny. Ha csak az egyikre vagy msikra vagyunk kpesek, megbillen az egyenslyunk, egyoldalv torzul az letnk. A teljes ember tud rlni s egytt lenni, tud haragudni s javtani, tud szemkzt maradni nmagval.